0

Gıdaya ulaşma konusunda sıkıntı yaşayan fakir ülkelerdeki bebek ve çocuklar, obezite riskiyle karşı karşıya!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ortaya konan ve saygın tıp dergisi Lancet’te yayımlanan yeni araştırma, beslenme eksikliği ve obezitenin, global bir problem olduğunu gözler önüne serdi. Çalışmaya göre, düşük ve orta gelirli her 3 ülkeden 1’inde abur cubur ve şekerli içecekler nedeniyle obezite riski artarken, beslenme eksikliği sorunu da devam ediyor. Hem beslenme eksikliği hem de obezite sorunlarının kaynağı aynı: Yokluk… Ülkelere yapılan yardım sistemindeki bozukluk nedeniyle bazı çocuklar çok az gıdayla beslenirken, bazıları bol bol kalori alıyor.

Taze sebze ve meyve satan manavların azalması, süpermarketlerin sayısının artması ve düşük kaliteli beslenme çeşidi; tip 2 diyabet, yüksek kan şekeri, inme ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini de yükseltiyor. 

 

Fakir ülkeler obez oluyor!

Araştırmanın başındaki isimlerden biri olan Dr. Francesco Branca, “Artık ülkeleri; beslenme sorunları olan fakir ülkeler ve obezite problemi bulunan zengin ülkeler olarak ayıramayız. Aç insanlara sağlıklı, güvenli, bütçelerine uygun ve sürdürülebilir beslenme seçenekleri sunma konusunda başarısız olduk. Bu durum, üretimden markete gıda sistemlerini yeniden düzenlemeyi gerektiriyor” dedi.

Bundan 30 yıl önce, orta gelirli ülkeler, fazla kilolu ve gelişim geriliği gibi sorunlarla karşı karşıyaydı. Şimdilerdeyse, dünyanın en fakir ülkelerinin yer aldığı Sahra Altı Afrika ve Asya’nın batı ile doğu bölgeleri aynı duruma geldi.

 

Kilolar göbekte toplanıyor

Kuzey Caroline Üniversitesi’nden Prof. Barry Popkin, bu bölgelerde yaşayan çocukların nasıl beslendiğini ve hangi sorunlarla karşılaştıklarını şöyle anlattı: “Her gün bebeklerin üçte biri abur cuburla besleniyor. Yetersiz gıda alan çocukları sağlıklı hale getirmenin çözümünün, onlara fazla kalori yüklemek olduğu sanılıyor. Gelişimi geri kalan bu çocuklar, hızlıca kilo alıyor ama bu kilolar göbek bölgesinde toplanıyor. Böylece obezite ve obezitenin getireceği hastalıklara aday haline geliyorlar. İleri yıllarda tip 2 diyabet, kalp krizi ve inme gibi sorunlarla daha çok karşılaşıyorlar.

2014 verilerine göre, dünya genelinde 1.9 milyar kişi (18 yaş üzeri ve üzeri) fazla kilolu. Bunların 600 milyonu obez. 5 yaş altındaki 42 milyon çocuk, fazla kilolu ve obez. 156 milyon çocukta gelişim geriliği var (yaşıtlarına göre daha zayıf ve kısa boylular). 50 milyon çocuk ise çok zayıf.

Yetersiz beslenen çocukları ideal kilolarına kavuşturmak için harcanan çabalar, kısa vadede kilo almalarını sağlarken, uzun vadede obezite ve beraberindeki hastalıklara yakalanmalarına yol açıyor. Afrika ve Asya kıtalarının bazı düşük gelirli bölgelerinde yaşanan yetersiz beslenme sorunu, hemen her köyde bulunan marketlerde satılan yüksek kalorili gıdalarla çözülmeye çalışılıyor. Bu durum, iki farklı uçta bulunan yetersiz beslenme ve obezite kavramlarının ‘yokluk’ nedeniyle nasıl bir araya geldiklerini de gözler önüne seriyor. 

WhatsApp chat