Mini Gastrik By-Pass

Tek anastomozlu gastrik bypass olarak da bilinen Mini-Gastrik Bypass, tüp mide ameliyatının bazı özelliklerini ve standart bir gastrik bypass’ı birleştiren bir prosedürdür. Uzun bir mide poşu oluşturulur daha sonrasında oluşturulan mide poşu ince barsak parçası ile birleştirilir.

Mini gastrik bypass cerrahisi obezite cerrahisinde en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Bu operasyonun asıl nedeni veya amacı, aşırı kilo nedeniyle diyabet (tip 2 diyabet), yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların tedavisidir. Daha önce gastrik band (mide kelepçesi) veya tüp mide ameliyatı geçirmiş ancak kilo kaybı başarısız olan hastalarda da uygulanabilir.

Mini gastrik bypass cerrahisi için uygunluk kriterleri, Roux en y gastrik bypass ile aynıdır. Metabolik sendromu mevcut ve  35’in üzerinde VKİ’ye sahip hastalar Mini gastrik bypass ameliyatına uygundur.

Kliniğimizde kilo vermek ve metabolik bozuklukları kontrol etmek için öncelikle tüp mide (sleeve gastrektomi) operasyonu önerilmek ile birlikte diyabeti, insülin ve kilo kaybı ile tedavi edilemeyen hastalarda mini gastrik bypass tercih edilmektedir.

Avantajları nelerdir?

  • Laparoskopik yöntemle yapılır. Bu şekilde yaralar çabuk iyileşir ve hasta çok kısa sürede hastaneden taburcu edilebilir.
  • Ameliyat süresi kısadır.
  • Gıda alımını etkili bir şekilde azaltır.
  • İstenilen ağırlığa ulaşmada ve tip II diyabet tedavisinde etkili bir yöntemdir.

Herhangi bir dezavantajı var mı?

  • Ameliyat sonrası oluşan komplikasyonlar gastrik bypass cerrahisine benzer. Hafif komplikasyonlar arasında cerrahi bölgedeki fıtıklar, ülserler ve küçük insizyon enfeksiyonları bulunur. Diğer komplikasyonlar ise :
  • Vitamin ve minerallerin emilimsizliği – Takviye önerilerine uyulsa bile düşük düzeyde demir, B12 vitamini ve diğer mikr besinlerde eksiklik oluşabilir
  • Dumping sendromu – Dumping sendromu, genellikle yanlış gıda seçeneklerinden dolayı ortaya çıkan bir grup belirti ve semptomdur. Yüksek şekerli gıdaların ince bağırsağa çok hızlı geçmesinin sonucudur. Semptomları kramp, bulantı, baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluğu olabilir.

 

Mini Gastrik Bypass Cerrahisi Sonrası Diyet

Mini gastrik bypass diyetinizle yeni yeme alışkanlıkları inşa edeceksiniz. Bu yeni yeme alışkanlıklarını oluşturmak, ilk adımda iyileşme sürecini zayıflatabilecek hiçbir şey yemediğinizden emin olmak için adım adım bir yolculuk olacaktır. Bu, ilk 2 hafta boyunca sıvı bir diyet yapacağınız anlamına gelir. 2 hafta sonra diyetinize püre yiyecekler ile devam edeceksiniz. Bu dönem sıvı döneminden daha önemli olmakla birlikte, herhangi bir katı gıda parçası olmadan pürüzsüz olmaları gerekir. İşlenmemiş ancak yumuşak yiyecekleri Blenderize ederek devam edilmeli daha sonrasında katı döneme hazırlık için ilerlenmelidir. Bu noktada, küçük porsiyonlarda katı yiyecekler yemeye başlamalısınız. Üçüncü ayın sonunda, mini gastrik bypass diyetiniz çoğunlukla normal ve katı gıdalardan oluşmalıdır. Bu yağsız etler, sebzeler ve kepekli tahıllar anlamına gelir. Ancak rafine şeker, doymuş ve trans yağlardan bu süreçte tamamen uzak durulmalıdır.

WhatsApp chat