İntra Gastrik Balon Nedir?

İntragastrik Balon kilo verdirmek amaçlı mide içerisine endoskopik yöntemle yerleştirilen  ve içerisi 500-600 cc sıvı ile şişirilen bir balondur.

İNTRAGASTRİK BALON NE ZAMAN TERCİH EDİLMELİ?

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 30-35 arasında olan ve ameliyat şartları oluşmamış hastalara ve süper morbid obezlere operasyon öncesi uygulanabilir.

NASIL UYGULANIR?

Endoskopik yöntemle , anestezist eşliğinde yapılan bilinçli sedasyon altında uygulanır. Hastalar aç olarak kliniğe gelirler, önce tanısal endoskopi yapılıp midenin balon uygulamasına uygun olup olmadığına bakılır sonra  balon ağız yoluyla mide içerisine yerleştirilir ve endoskop ile görülerek 500-600 cc şişirilir ve mideye terk edilir. Hasta uyandırılarak birkaç saat klinikte dinlendirilir ve önerilerle evine gönderilir.

HANGİ TİP BALONLAR VARDIR?

İki tip balon vardır. 6 ay süreyle mide içerisinde bırakılanlar. 12 ay süreyle bırakılanlar ve ayarlanabilir olanlar. Hastanın tercihine ve uygulayıcı hekimin önerilerine uyularak karar verilir. Mide şikayeti olanlarda toleransın az olacağına inanılanlarda kısa dönemli bir balon seçilirken. Daha toleranslı hastalarda 12 aylık ve ayarlanabilir olanlar seçilebilir.  Her iki balon uygulamasında da hastalara mide asidini azaltan, bulantı önleyici ilaçlar verilebilir. 12 aylık balonlar ayrıca ayarlanabilir ve kilo veriş hızına bağlı şişirilip indirilebilirler.

BALON TAKILDIKTAN SONRA NELER YAŞANIR?

Hastaların geçici dönemlerde bulantı kusmaları ve karın ağrıları olabilir. Bunları önlemede ilaçlar kullanılır. Genellikle ilk 2 hafta sonrası bu şikayetleri azalır ya da kaybolur. Hastalar balon ile yaşamayı öğrenmeye başlarlar.

İNTRAGASTRİK BALONU OLAN HASTALAR NELER YER VE İÇERLER.?

İntragastrik balon takıldıktan sonra , ilk 2 hafta yumuşak kıvamlı gıdalar tüketilir. Genellikle yağlı ve şekerli gıdalardan uzak, küçük öğünler halinde ama sık sık şeklinde bir beslenme düzenine geçilir. Balık, tavuk, lifli gıdalar, et, yumurta, fazla olmayan meyve, çok sıcak olmayan çay, ıhlamur gibi gıdalar tüketilirken. Çikolata, pasta, börek, asitli içecekler, ağır kızartmalardan özellikle kaçınılmalıdır.

İNTRA GASTRİK BALONU OLAN HASTALAR NASIL KİLO VERİRLER?

İntragastrik balonu olanların midelerinde sürekli bir dolgunluk ve doygunluk hissi olduğu için daha az yerler. İştahları da daha azdır. Böylece daha az kalori alıp kilo vermeye başlarlar. İlk 6 ay içerisinde kişiye özel 15-20 kg kayıpları olur bazen bu miktar dahada fazla olabilir. Önemli olan balon çıkartıldıktan sonra da edindikleri yeni beslenme alışkanlıklarını korumalarıdır. Yani kalorisi yüksek şekerli gıdalardan ve yağlardan uzak durmalıdırlar. Hareketlerini artırmalıdırlar. Yemek sonrasında yapacakları 10 dakikalık yürüyüşler metabolik hızlarını artıracak ve daha sağlıklı kilo vermelerine neden olacaktır.

İNTRAGASTRİK BALON NASIL ÇIKARTILIR?

Tıpkı takıldığı şekilde anestezi uzmanı eşliğinde bilinçli sedasyon ile ve özel bir ekipman ile balonun içerisi boşaltılarak ağızdan çekilip çıkartılır.  Çıkartma işleminden sonra hastalar birkaç saat klinikte misafir edilir ve öyle gönderilirler.

İNTRAGASTRİK BALON KİMLER TARAFINDAN TAKILIR?

Obezite ile uğraşan genel cerrahi uzmanı ve gastroenterologlar tarafından takılabilirler. Uzman bir ekip ve donanımın olması hasta sağlığı ve güvenliği açısından önemlidir.

İNTRAGASTRİK BALON UYGULAMASINDAN SONRA NE TÜR PROBLEMLER İLE KARŞILAŞILABİLİR?

Nadirde olsa balon mide içerisinde kendiliğinden veya bir çarpma sonrasında patlayıp aktivitelerini kaybedebilirler. Bu balon mide barsak sisteminde ilerleyip tıkanmalara yol açabilir. Bazen de hastalar takıldıktan sonra aşırı bulantı ve kusma ile  balonu tolere edemezler ve erken dönemde çıkarılmaları gerekebilir.